Втори шанс за бременност
от Радослава Недкова | 07.03.2013 | Коментари: () | Посетена: (1121)
Щастлива сега, а в следващата минута потънала в сълзи, изплашена и нещастна. Съвсем нормални вълнения, като се има в предвид страхът ти, че историята може отново да се повтори и при тази бременност. Не забравяй че не си сама. Ако по време на бременността някои жени изпитват нужда да говорят открито за чувствата си и отминалите преживявания, то други се опитват да оставят горчивия опит назад в историята. Важно е да се справиш с емоциите си и отново да се чувстваш добре.
Ето няколко съвета, които ще ти помогнат:
ПРЕЖИВЕЙ МИНАЛОТО
След преживян аборт е трудно да се възтановиш, но се опитай да приемеш тази бременност като съвършенно ново изживяване. Нормално е да се връщаш в спомените си и да мислиш за бебето, което си можела да имаш. Това е неизбежно. Съвсем разбираемо е, че през по-голямата част от бременността ще си неспокойна, но след като преминеш през всеки от ключовите моменти (първия ехограф, първото движение), ще започнеш да се чувстваш по-уверена и спокойна.
Голяма част от спонтанните аборти нямат конкретно медицинско обяснение. Опитай да се фокусираш върху факта, че нещастия се случват на всеки, но това не значи, че същият сценарий ще се повтори и при следващата ти бременност. За някои действа успокояващо четенето на истории за други жени, преживели същото като тях. Може би твоята лична психотерапия е заключена в осъзнаването на периода от бременността, през който си загубила бебето си и неговите характерни особенности. Поговори с акушер-гинеколога, за да изтриеш от мислите си бъдещите страхове.
ДОБРИТЕ НОВИНИ НЕ ВИНАГИ ИДВАТ БЪРЗО
Обикновено повечето жени изчакват до 12г.с., преди да съобщят на близки и познати за щастливото им очакване. Твое е решението дали да се придържаш към това неписано правило или не. Изчакването до 12 г.с. означава, че си прескочила до голяма степен риска от спонтанен аборт, но пък запазвайки тайната си, пропускаш възможността да помолиш за помощ, когато се почувстваш отпаднала или ти се гади. Някои жени от суеверие изчакват да отмине периодът, през който се е случил първият им спонтанен аборт, и едва след това съобщават на другите. Решението е само и единствено в твоите ръце. Сподели новината тогава, когато се почувстваш готова.
ПОТЪРСИ ПОДКРЕПА
Ако се почувтваш притеснена, би могла да се срещнеш с гинеколога си и извън редовните дати за преглед. Дали обаче допълнителните ултразвукови изследвания наистина ще ти помогнат? Прекаляването с тях може излишно да засили притесненията ти, защото ултразвукът позволява бърз поглед към нероденото бебе в конкретния ден, но никога не можа да се отгатне как ще е то утре или вдругиден. В резултат ще искаш още и още... Може би ще ти е от полза, ако поговориш с други жени, които са минали през същото изпитание като теб и които вече се радват на здрави и усмихнати бебета.
ПОТЪРСИ ОПОРА В ЛЮБИМИЯ СИ
Лесно е да забравиш как се е чувствала половинката ти, но той също е страдал от загубата ви. Затова е важно да се подкрепяте един друг. Имай предвид, че за него може да е трудно да говори за чувствата си. Някои мъже смятат, че обсъждането на страховете и тревогите им може да предизвика излишен стрес в бременните им половинки. Вероятно за него ще е по лесно да поговори за това с някой друг. Ако установиш, че един от двама ви изпитва силната нужда да говори за бременността ти, а другият се опитва да преглътне горчилката на спомените и страховете, признайте различията си, преди това да се е превърнало в голям проблем. Помоли любимия мъж да те придружава по време на прегледите в женската консултация. Вероятно ще ти е трудно да се върнеш отново на местата, които асоциираш с преживения спонтанен аборт.
НЕ МИСЛИ ЗА НАЙ-ЛОШОТО
Ако си забелязала слабо кръвотечение или си изпитала лека болка, не изпадай в паника. Заложи на сигурното – потърси акушер-гинеколога си и остави на него да прецени дали има причина за тревога.